logo
13 lipca 2020 | Główna Treningi

10 informacji po szkoleniu Sports Anatomy dr. Pawła Posłusznego

obrazek wyróżniający

Anatomia funkcjonalna powinna być podstawową dziedziną zainteresowań trenerów. Każdy, kto profesjonalnie zajmuje się celowym programowaniem treningowym zawodników, musi posiadać podstawową wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii wysiłku fizycznego, motoryczności człowieka. Jako obowiązkową lekturę z anatomii funkcjonalnej polecam – „Anatomia Funkcjonalna dla fizjoterapeutów” wydawnictwa MedPharm.

10 informacji po szkoleniu Sports Anatomy dr. Pawła Posłusznego

  1. Książki w obszarze szeroko pojętego zdrowia, sportu i rekreacji, które warto polecić to przede wszystkim pozycje wydane, tłumaczone tylko przez wydawnictwa naukowe. Najlepszymi, według mnie, są wyżej wspomniane polskie wydawnictwo MedPharm oraz amerykańskie, prestiżowe wydawnictwo medyczne Human Kinetics.
  2. Metoda McKenziego jest aktualnie najlepiej udokumentowaną (Evidence Based Medicine) metodą rehabilitacyjnego leczenia bólów kręgosłupa. Jej oficjalna nazwa to Mechaniczna Diagnoza i Terapia (Mechanical Diagnosis and Therapy), w skrócie MDT, powszechnie nazywana metodą McKenziego. Jej autor dokładnie opisuje ją w swojej książce pt. „Wylecz swoje plecy”.
  3. Kości to również tkanka żywa. Pod wpływem wysiłku fizycznego rozbudowuje i zwiększa się gęstość kości. W ten sposób kości są mniej podatne na złamania. Proces ten jest możliwy tylko poprzez odpowiednie obciążenia. Popularnym „przekraczaniem granic” są urazy w postaci zmęczeniowych złamań kości, najczęściej kości śródstopia. Podstawowym budulcem kości jest wapń, którego dzienne zapotrzebowanie wynosi ponad 1000 mg.
  4. Przeciążenia powodują stany patologiczne. Są nimi m. in. zapalenia, niestabilności, naciągnięcia. Dlatego też, niedotrenowanie jest lepsze niż przetrenowanie.
  5. W trakcie wysiłku fizycznego zwiększa się temperatura ciała oraz ciśnienie. W momencie nagłego zatrzymania np. po szybkim interwale, zawodach, cały ciężar „pompowania” krwi przechodzi z tętnic na serce. Może zdarzyć się sytuacja, w której serce nie radzi sobie z nagłym dodatkowym obciążeniem i po dużym wysiłku fizycznym następuje zatrzymanie akcji serca. Zazwyczaj sytuacje takie mają miejsce po ukończonych maratonach, w których coraz częściej biorą udział amatorzy bez odpowiedniego przygotowania. Dlatego ważne jest tzw. schłodzenie po intensywnej pracy oraz aktywna przerwa np. w truchcie, pomiędzy szybkimi odcinkami.
  6. Efekt każdego treningu pojawia się wtedy, kiedy odpowiedni bodziec połączymy z odpoczynkiem i składnikami odżywczymi, czyli tzw. regeneracją.
  7. Trening powięziowy, czyli tzw. rolowanie, powinno być wykonywane nie częściej niż co 72 godziny. Tkanka łączna włóknista zbita, z której zbudowana jest powięź, potrzebuje około trzy doby, by się zregenerować.
  8. Statystycznie, większość urazów sportowych dotyczy struktur powięziowych, a tylko nieliczna, samych mięśni. Dlatego też nieodłącznym elementem w planie treningowym każdego sportowca (szczególnie amatora) powinna być mobility (z ang.)
  9. Zarówno w trakcie wykonywania ćwiczeń, jak i w codziennym życiu, należy utrzymywać naturalne krzywizny kręgosłupa. Podczas pochylania w przód, kręgosłup jest obciążany 4 razy bardziej. Jest on w stanie utrzymać większe obciążenie dzięki jego naturalnej odcinkowej lordozie i kifozie. Najważniejsze mięśnie utrzymujące postawę ciała to prostowniki, m. in. prostownik grzbietu.
  10. Biegaj z śródstopia. W stawie skokowym anatomicznie mamy 3 główne zespoły stawów skokowych. Staw skokowy dolny (skokowo-piętowy oraz skokowo-piętowo-łódkowy) oraz staw skokowy górny (skokowo-goleniowy). Staw skokowo-goleniowy złożony jest z licznych stawów m. in. międzyśródstopnych, śródstopno-paliczkowych oraz międzypaliczkowych stopy. Wszystkie te stawy znajdują się w środkowej części stopy oraz z przodu. Każdy z tych stawów odpowiada m. in. za działanie amortyzujące podczas biegania.

2020 | Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka prywatności